ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

Batışehir Eğitim Öğrenci Koçluğu

Pek çok öğrencinin o genç bedenleriyle üstesinden gelmeye çalıştıkları ve zorlandıkları eğitim sürecinde büyük gelgitler ve iniş çıkışlar yaşadığı bir gerçektir. Aslında çoğu kez öğrenciler ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini bilirler. Ama bilmek yapabilmek anlamına gelmediğinden bu bilinenler yaşama geçirilemediği için pek çok sıkıntılar yaşanır. Buda beraberinde başarısızlığı getirir.

 

Bu sıkıntılara ne okullar ne dershaneler ne de özel dersler çare olabilmektedir.Bu durumda aileler elleri kolları bağlanmış, ne yapacaklarını bilemeyen bir haldedirler.

 

Öğrenci koçluğu; akademik yaşamda başarı becerilerini arttırma amacıyla öğrenci ile koç arasında kurulan iş birliğidir.Öğrenciler için çok önemli bir yol arkadaşlığıdır. Öğrenciyi başarıya götürmek konusunda önemli bir görev üstlenmektedir. Öğrenci Koçluğunun amacı; öğrenciyi hedefleri doğrultusunda yönlendirmek , motive etmek ve onun bu süreç içinde yaşadığı zorluklarla baş etmesini sağlamaktır. Başarılı bir sporcu koçunun oyuncular için yaptığı , hedeflere ulaşmada motivasyon odaklı çalışmaları, öğrenci koçu öğrencisi için yapar. Öğrenci koçu , öğrencinin hedeflere ulaşmasını destekler , öğrenme motivasyonu arttırır, öğrencinin akademik çabalarını sonuca ulaşmasını sağlarken , ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirir.

Ülkemizde gün geçtikçe daha sık duyulmaya başlanan koçluk kavramı, kişinin performansını arttırmayı hedefleyen bir metot karşımıza çıkıyor. Yöneticiliğin bir boyutu olarak kurumun içinde kullanabilen koçluk, aynı zamanda danışmanlar tarafından her kesime hitap eden bir hizmet olarakta sunulabiliyor.

 

 

Öğrenci Koçu’yla başarıya nasıl ulaşılır.

  • Öğrencilerin hayal ve hedeflerinin belirginleştirilmesi

 

  • Öğrencinin kendi evinde branşlarında en iyi öğretmenlerle sabitlenmiş özel dersler

 

  • Öğrencinin çalışma sisteminin kontrol altında tutulması

 

  • Belirli dönemlerde rehber öğretmen ve psikolog desteği uygulaması

 

  • Öğrenci Koçu’nun öğrencisiyle 7 gün 24 saat ilgilenmesi

 

  • En küçük bir sorunda anında müdahale edilmesi

 

  • Eksik olduğu derslerden veya yaklaşan sınavına acil ders uygulaması

 

  • Her hafta Öğrenci Koçu tarafından öğrencinin durumu ve gelişimi hakkında aileye rapor verilmesi

 

  • Sadece öğrenci koçluğuna özgü konu anlatımları ve özel anlatım teknikleri

 

  • Her hafta yapılan sınavlarla eksik bulunan konulara lokal eğitim uygulaması

 

Kısacası Öğrenci Koçu öğrencinin eğitimiyle devamlı ilgilenen ve onu başarıya götüren, uzman öğretmenlerle uygulanan yepyeni bir eğitim sistemidir.

 

Galileo’nun bir sözü koçluk süreci içinde anlamlı bir yaklaşım sunuyor: ‘’Kimseye bir şey öğretemezsiniz; sadece cevabı kendi içinde bulmasına yardımcı olursunuz.”

 

Ne istediğini bilmeyen ve sorunların baskısı altında ezilerek yetersizliklerini korkuya dönüştüren öğrencilerin ilkokuldan başlayarak bütün öğrencilerin özellikle de YGS-LYS ve TEOG sınavlarına hazırlanan öğrencilerin zorlu maratonunda onlara kılavuzluk eden yaşam koçluğu hizmeti bu konuda profesyonel bir destek sunmaktadır.